15-umumiy o’rta ta’lim maktabining
matematika o’qituvchisi Anapiyayev Foziljonning
II-chorak yakuni bo’yicha IX-sinfda Geometriya fanidan qiyin o’zlashtirilgan
mavzulardan bir soatlik
dars ishlanmasi
I. Mavzu: Ko’pburchaklarning
o’xshashligi.
II. Darsning maqsadi: a)
Ta’limiy maqsad: - ko’pburchaklar o’xshashligini ta’rifini bilish;
b) Tarbiyaviy maqsad. O’quvchi shaxsini kamol toptirish
v ) Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarga o’zlashtirilgan
nazariy bilimlarini
amaliy masalalar yechishda
qo’llay olish.
Darsning usuli: Ma’ruza-suhbat .Bayon qilish.
III. Darsning jihozi: 1. “IX sinf Geometriya ” darsligi.
2. Ko’rgazmali qurollar,tarqatma materiallar ,
bo’r va yozuv taxtasi.
3. Darslikdagi 2-3 rasmlar chizmali plakati.
IV. Darsning rejasi:
1. O’tilgan mavzuni takrorlash uchun
5 ta savoldan iborat bo’lgan qisqa test
olaman;
2. O’tilgan mavzu bo’yicha og’zaki
savol-javob o’tkazaman;
3. Yangi darsni bayon qilish.
V. Darsning borishi:
1
|
Tashkiliy qism
|
2 daqiqa
|
2
|
Uy vazifasini analizi
|
3 daqiqa
|
3
|
Yangi mavzuni yoritishga hozirlik
|
3 daqiqa
|
4
|
Yangi mavzuni yoritish:
a) guruhlarda ishlash;
b) taqdimot;
d) tahlil va xulosa.
|
10 daqiqa
2 daqiqa
5 daqiqa
|
5
|
Yangi mavzuni mustaxkamlash
|
10 daqiqa
|
6
|
Baholash
|
3 daqiqa
|
7
|
Uyga vazifa
|
2 daqiqa
|
O’tilgan mavzuni takrorlash uchun 5 ta savoldan iborat qisqa test olib
o’quvchilar yordamida uni tekshirib chiqaman .
Mavzuni o’rganish natijasida o’quvchilar egallashlari lozim bo’lgan
Bilimlar:
-o’xshash ko’pburchaklarda: burchaklari, tomonlari(soni) tengligi;
- mos burchaklari tengligi;
- mos tomonlari proporsionalligi.
Ko’nikmalar:
- berilgan shakllardan o’xshash ko’pburchaklarni ajrata olish;
- o’xshash ko’pburchaklar ta’rifidan masala yechishda foydalana olish.
VI. Darsning tafsilotlari:
1. Yangi mavzuni yoritishga
hozirlik. Guruhlar berilgan topshiriqni bajaradilar. So’ng guruhlarning
javoblari tinglanadi va taqdimot bo’yicha munozara yuritiladi.
2. Yangi mavzuni yoritish.
Ko’pburchaklarning o’xshashligi tushunchasi kiritiladiLdarslikdagi 1-3-rasmlar muhokama
qilinadi)
Darslikdagi teorema (o’xshash
ko’pburchaklar perimetrlari nisbati va yuzalar nisbati haqidagi teoremalar).
1-2-rasmlar muhokama qilinadi. Har bir guruhning fikrlari tinglanadi va
o’qituvchi va o’quvchilar tomonidan to’ldiriladi.
3. Mustaxkamlash. 7-masala doskada sinf bo’yicha yozib yechiladi.
Guruhlarda ishlash:1-guruh 3; 2-guruh 4; 3-guruh 5.
VII. Darsni mustaxkamlash.guruhlarning
taqdimotini tinglash va xulosa qilish.Darsdan ko’zlangan maqsad eslatiladi va
har biri bo’yicha qisqacha sharh beriladi
VIII. Darsni yakunlash
-O’qituvchi o’quvchilar bajargan mashqlar bo’yicha o’z xulosamni bildiraman.
-Darsda faol ishtirok etgan o’quvchilar rag’batlantiriladi, tegishli
ballar qo’yiladi
IX. Uyga vazifa.
Darslikdagi 1-2 savollar,6-masalani bajarib kelish.
Комментариев нет:
Отправить комментарий