15-umumiy o’rta ta’lim maktabining
matematika o’qituvchisi Anapiyayev Foziljonning VII-sinfda
Geometriya fanidan qiyin o’zlashtirilayotgan mavzular bo’yicha bir
soatlik
dars ishlanmasi
I. Mavzu: Mos tomonlari parallel bo’lgan
burchaklar.
II. Darsning maqsadi: a) Ta’limiy maqsad: -
o’quvchilarga mos tomonlari parallel bo’lgan burchaklarni o’rgatish
b)
Tarbiyaviy maqsad. O’quvchi shaxsini kamol toptirish
v ) Rivojlantiruvchi
maqsad: o’quvchilarning parallel to’g’ri chiziqlar va
kesuvchi hosil qilgan burchaklarga oid bilim, malaka va
ko’nikmalarini
rivojlantirish;
Darsning usuli: Ma’ruza-suhbat .Bayon qilish.
III. Darsning
jihozi: 1. “VII-sinf Geometriya ” darsligi va uslubiy qo’llanma.
2. Ko’rgazmali qurollar,tarqatma materiallar ,
bo’r va yozuv taxtasi.
3.
Darslikdagi 1-rasm asosida tayyorlangan plakat.
4. Chizg’ich
IV. Darsning rejasi:
1. O’tilgan mavzuni takrorlash uchun 5 ta savoldan iborat bo’lgan qisqa test olaman;
2. O’tilgan mavzu bo’yicha og’zaki savol-javob
o’tkazaman;
3. Yangi darsni bayon qilish.
V. Darsning borishi:
T/R
|
Darsning bosqichlari
|
Foydalanishga tavsiya etiladigan usul
|
Vaqt
taqsimoti
(min)
|
1
|
Tashkiliy
qism
|
|
2
|
2
|
Yangi
mavzuni yoritish:
a)
mavzuni yoritishga tayyorgarlik va motivatsiya
b) yangi
mavzuni yoritish;
|
Savol-javob
Ma’ruza
|
15
|
3
|
Yangi
mavzuni mustaxkamlash:
a) guruhlarda ishlash;
b) b) xulosa;
c) d) yakka tartibdagi mustaqil ish.
|
Guruhlarda
ishlash
Aqliy
hujum
Mustaqil
ish
|
20
|
4
|
Darsga
yakun yasash va baholash
|
|
3
|
5
|
Uyga
vazifa
|
|
5
|
Mavzuni
o’rganish natijasida o’quvchilar egallashlari lozim bo’lgan bilimlar:
- mos
tomonlari parallel bo’lgan burchaklarning xossalari;
Ko’nikmalar:
- masala
yechishda mos tomonlari parallel bo’lgan burchaklar xossalaridan foydalana
olish
VI.
Darsning tafsilotlari:
Yangi
mavzuni yoritish:
-yangi
mavzuni yoritishga tayyorgarlik va motivatsiya.
a) Quyidagi
savollar yordamida kerakli ma’lumotlar takrorlanadi:
1) Parallel
to’g’ri chiziqlar va kesuvchi hosil qilgan burchaklarning nomlari va xossalari
qanday
2) Mos
tomonlari parallel bo’lgan burchaklar qanday xossalarga ega.
b) Yangi
mavzuni yoritish:
VII.Yangi mavzuni mustaxkamlash:
a) Darslikdagi
yechib ko’rsatilgan masala asosida amalgam oshiriladi
b)
Darslikdagi 4-5-masalalar mustaqil yechiladi
c)
Darslikdagi 8-10-masala uchta guruhga mustaqil ishlash uchun topshiriladi
d) 7-masala
doskada o’qituvchi nazoratida bajariladi
Darsga
yakun yasash va baholash:
Darsda faol
ishtirok etgan o’quvchilar baholanadi
VIII.Uyga
vazifa: darslikdagi nazariy ma’lumotlarni o’rganish va 6-masala
Комментариев нет:
Отправить комментарий