15-umumiy
o’rta ta’lim maktabining matematika o’qituvchisi Anapiyayev Foziljonning
II-chorak yakuni bo’yicha VI-sinfda Matematika fanidan qiyin o’zlashtirilgan
mavzulardan bir soatlik
dars ishlanmasi
I. Mavzu: Qismga ko’ra sonning o’zini topish.
II. Darsning maqsadi:
a) Ta’limiy maqsad: O’quvchilarni
berilgan qismi bo’yicha sonning o’zini topishga o’rgatish.
b) Tarbiyaviy maqsad. O’quvchi shaxsini kamol toptirish
v ) Rivojlantiruvchi maqsad: O’quvchilarni kasrlar haqidagi olgan
bilimlarini rivojlantirish.
Darsning usuli: Ma’ruza-suhbat. Aralash
III. Darsning jihozi: 1. “VI-sinf
matematika ” darsligi.
2. Ko’rgazmali qurollar,tarqatma materiallar ,
bo’r va yozuv taxtasi.
IV. Darsning rejasi:
1.O’tilgan mavzuni takrorlash uchun
5 ta savoldan iborat bo’lgan qisqa test
olaman;
2. Yangi darsni bayon qilish..
V. Darsning borishi: a) Tashkiliy davr. O’quvchilarning davomatini
aniqlab ,sinf va o’quvchilar
tozaligiga e’tibor beriladi;
b) O’tilgan mavzuni takrorlash uchun tarqatma materialdan foydalanaman.
v) Yangi mavzuni tafsilotlari
O’tilgan mavzuni takrorlash uchun 5 ta savoldan iborat qisqa test olib
o’quvchilar yordamida uni tekshirib chiqaman .
Mavzuni o’rganish natijasida o’quvchilar egallashlari lozim bo’lgan bilimlar:
- berilgan qismi bo’yicha sonning o’zini toppish nimaligini bilish
Ko’nikmalar:
- berilgan qismi bo’yicha sonning o’zini topa olish.
Yangi mavzuni bayoni:
T/R
|
Darsning bosqichlari
|
Foydalanishga tavsiya etiladigan
usul
|
Vaqt taqsimoti
(min)
|
1
|
Tashkiliy qism
|
|
2
|
2
|
Yangi mavzuni yoritish:
a) mavzuni yoritishga tayyorgarlik va
motivatsiya
b) yangi mavzuni yoritish;
|
Savol-javob
Ma’ruza
|
15
|
3
|
Yangi mavzuni mustaxkamlash:
a) guruhlarda ishlash;
b) b) xulosa;
c) d) yakka tartibdagi mustaqil ish.
|
Guruhlarda ishlash
Aqliy hujum
Mustaqil ish
|
20
|
4
|
Darsga yakun yasash va baholash
|
|
3
|
5
|
Uyga vazifa
|
|
5
|
Masala. Qobil 8 100 so’mga kitob sotib oldi. Bu pul undagi jami
pulning
qismiga teng. Qobilda necha so’m bo’lgan?
Yechish. 1-savol. Qobildagi pul nechta teng qism(ulush) ga bo’lingan?
Pul 5 ta teng qismga bo’lingan, chunki
kasrning maxraji 5 ga teng.
2-savol. Kitobning bahosi nechta teng ulushga mos keladi?
3 ta teng ulushga, chunki
kasrning surati 3 ga teng.
3-savol. 1 ta ulushga necha so’m to’g’ri keladi?
8 100 :3 = 2700 (so’m)
4-savol. Qobilda necha so’m pul bo’lgan?
2700*5 = 13 500 (so’m)
Javob: Qobilda 13 500 so’m
bo’lgan.
Masalani yechishda bajarilgan amallarni qisqacha shunday yozish mumkin:
811:3*5.
Ayni shu sonli ifoda quyidagiga ham teng:
811:3*5=
.
Demak, jami pulning
qismi 8100 so’m bo’lsa, jami pulning o’zini
toppish uchun 8100 ni qismni ifodalovchi kasr
ga bo’lish kerak ekan.
Berilgan qismiga ko’ra
sonning o’zini toppish uchun sonni qismni ifodalovchi kasrga bo’lish kerak.
Umuman, berilgan
qismi a ga teng bo’lgan son a:
=
ga tengdir.
Misol.
qismi 10 ga teng bo’lgan sonni toping.
Yechish. Sonning berilgan qismi -10; shu qismni ifodalovchi kasr-
U holda , 10:
Javob: 25.
VI. Darsni mustaxkamlash.
Sinfda 518-538 -mashqlar yechiladi
VII. Darsni yakunlash
-O’qituvchi o’quvchilar bajargan mashqlar bo’yicha o’z xulosamni bildiraman.
-Darsda faol ishtirok etgan o’quvchilar rag’batlantiriladi, tegishli
ballar qo’yiladi
VIII. Uyga vazifa.
539-547 - mashqlarni bajarib kelish.
Комментариев нет:
Отправить комментарий